Çip Krizinden Etkilenmeyin!

Çip Krizinden Etkilenmeyin!

Nedir Bu Çip Krizi?

Pandemi etkilerini en yoğun yaşayan sektörlerin başında elektronik üretimi söylenebilir. Hem insan kaynaklarının sosyal mesafe tedbirleri kapsamında daha kısıtlı kullanılması, hem de alınan evde kalma zorunlulukları üretimdeki iş gücünde önemli kayıplara neden olmuştur. Bununla beraber, uzaktan çalışma ve uzaktan eğitimin getirdiği, bilgisayar, tablet, telefon, kamera vb. iletişim sistemlerine artan talep, elektronik komponent ihtiyacını en az iki kat arttırmıştır. Yaygın adıyla Çip Krizi (Chip Shortage) olarak bilinen, yarı iletken sektöründeki üretim darboğazı temelde bu sebeplerden kaynaklanır.

MYSIA olarak bu sancılı dönemi en yoğun yaşan firmalar arasındayız. Düşünün ki; otomotiv üreticileri üretimlerini durduruyor yada bazı donanımları eksik araçlar üretmek zorunda kalıyorlar, beyaz eşya ve ev elektroniği üreten fabrikalar kapanıyor, ürünlerinde elektronik kartlar ve donanımlar kullanan bir çok firma üretim yapamaz hale geliyorlar. Üzülerek söylemek gerekir ki, 2022 yılı da bu konuda bir umut vaat etmiyor…


Peki çözüm ne? Üretim nasıl devam edebilir?

Otomotiv sektörü için hızlı ve kolay bir çözüm belki yok ama diğer üreticiler için hala hayat kurtarıcı formüller var. Bunların başında, bulunması güç olan komponentler yerine (başta mikrokontrolörler olmak üzere) hala ulaşılabilir ve maliyetleri katlanılabilir seviyede olan muadilleri seçilebilir. Tabiki bu süreç söylendiği kadar basit değildir. Çünkü mevcut tasarımların revize edilmesi için, yeni bir Ar-Ge süreci ve mühendislik marifetleri gerekecektir. Bünyesinde elektronik Ar-Ge ekibi barındırmayan firmalar için çözüm daha erişilmez görünse de, üretimin durması yerine bu zorlu yolu seçmek hala bir alternatiftir.


MYSIA Nasıl Yardım Eder?

Tasarım ve hızlı prototip konularında zaten deneyim sahibi olan MYSIA ekibi, dönüşüm hızına en çok ihtiyaç olan, alternatif çözümlerin zorunluluk olduğu bu döneme hep hazırdı. Farklı mikroişlemci mimarilerindeki deneyimi, gömülü yazılım geliştirmede platform bağımsız kodlama etkinliği, tasarımlardaki yenileme hızımıza güç verdi. Mevcut ürünlerinizde kullandığınız, fakat artık tedarik edemediğiniz yada maliyetlerine yetişemediğiniz komponentler yerine, hızlıca tasarımınızı yenileyerek, uygun maliyetli üretim çözümleri sunabiliriz.

Gelin tasarımınızı yenileyelim ve üretiminiz devam etsin…

Share post:

  • /
Bağlantı Şeması Talep Et / Request Diagram

Ürünlerimize ait bağlantı şemalarını talep etmek için lütfen formu doldurunuz. <strong>Please fill out the form to request connection diagrams of our products.</strong>


    X